Azorubina (E122)

Azorubina (E122) – zastosowanie i właściwości

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co spożywa i jakie składniki znajdują się w produktach spożywczych. Niektóre z nich mogą być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Jednym ze składników, który może budzić wątpliwości, jest azorubina (E122). W niniejszym wpisie postaram się przybliżyć Wam, czym jest azorubina, jakie jest jej zastosowanie oraz jakie są normy spożycia i ewentualne zagrożenia związane z jej obecnością w żywności.

Czym jest Azorubina (E122)?

Azorubina, znana również jako karmoizyna, to syntetyczny barwnik spożywczy o czerwonym kolorze. Jest to jedna z tzw. azokompozycji, czyli substancji, które zawierają w swojej strukturze układ azowy. Azorubina (E122) jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym, głównie ze względu na to, że jest odporna na działanie światła, ciepła oraz utlenianie, co sprawia, że dobrze utrzymuje kolor produktów.

Zastosowanie Azorubiny (E122) w żywności

Azorubina (E122) jest stosowana w różnych produktach spożywczych w celu nadania im atrakcyjnego, intensywnego koloru czerwonego. Oto niektóre z nich:

  • napoje owocowe i gazowane,
  • dżemy, konfitury i powidła,
  • ciasta, ciastka, desery,
  • lody,
  • galaretki,
  • sosy i marynaty,
  • słodycze, np. żelki, draże, gumy do żucia,
  • kisiele,
  • produkty mięsne, np. kiełbasy.

Bezpieczeństwo i normy spożycia Azorubiny (E122)

Azorubina (E122) jest substancją dozwoloną do stosowania w żywności w Unii Europejskiej, jednak jej spożycie może być potencjalnie szkodliwe dla niektórych osób, zwłaszcza u dzieci. Badania naukowe wykazały, że azorubina może powodować reakcje alergiczne oraz wpływać na zachowanie dzieci, powodując np. nadpobudliwość.

Dlatego też obowiązują normy dotyczące maksymalnego spożycia azorubiny (E122) – tzw. Dzienne Dopuszczalne Spożycie (ADI). Dla azorubiny wynosi 4 mg na kilogram masy ciała. Należy jednak pamiętać, że ADI to wartość bezpieczna dla większości ludzi, ale nie dla wszystkich, dlatego osoby wrażliwe na azorubinę powinny unikać produktów zawierających ten składnik.

Podsumowując, azorubina (E122) to syntetyczny barwnik stosowany w wielu produktach spożywczych. Chociaż jest dozwolony w Unii Europejskiej, to jednak dla niektórych osób może być potencjalnie szkodliwy. Dlatego warto zwracać uwagę na skład produktów, które spożywamy, a w szczególności na obecność azorubiny (E122).

Źródła naukowe:

  • EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources added to Food (ANS), Younes, M. et al. (2017) Scientific Opinion on the re-evaluation of azorubine/carmoisine (E 122) as a food additive. EFSA Journal, 15(6), e04864.
  • McCann, D. et al. (2007) Food additives and hyperactive behaviour in 3-year-old and 8/9-year-old children in the community: a randomised, double-blinded, placebo-controlled trial. The Lancet, 370(9598), 1560-1567.
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *