Energetyki i izotoniki

Energetyki i izotoniki – co wybrać do wsparcia organizmu podczas treningu?

O prawidłowe nawodnienie organizmu należy dbać każdego dnia, ale w warunkach intensywnego wysiłku fizycznego ta kwestia staje się szczególnie istotna. Wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale także ważne minerały, w tym sód, magnez i wapń. Jak wspierać organizm podczas treningu? Lepiej sprawdzą się energetyki czy izotoniki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi od 1,5 do 2 litrów na dobę. Należy jednak podkreślić, że w niektórych warunkach musimy dostarczać do organizmu więcej wody. Jednym z wpływających na to czynników jest zwiększony poziom aktywności fizycznej. W normalnych warunkach każdego dnia tracimy ok. 5% wody zgromadzonej w organizmie. Czy wiesz, że podczas intensywnego treningu (w wyniku przyspieszonego oddechu i wzmożonego pocenia) zużycie wody zwiększa się przynajmniej o 100%? To prowadzi nie tylko do spadku formy. Bez uzupełnienia poziomu płynów, łatwo o odwodnienie, tym bardziej że organizm traci nie tylko wodę, ale także elektrolity odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesów zachodzących m.in. w mózgu i mięśniach. Mając to na względzie, należy uznać, że woda nie zawsze zaspokoi wszystkich potrzeb organizmu sportowca. Tutaj z pomocą przychodzą napoje funkcjonalne, czyli energetyki i izotoniki.

Energetyk czy izotonik – co będzie lepszym wyborem?

Napój izotoniczny, czyli izotonik, w swoim składzie zawiera nie tylko wodę i dodatki smakowe, ale także wszystko to, co jest niezbędne podczas długotrwałego wysiłku. Mowa o związkach mineralnych, które korzystnie wpływają na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i węglowodanach, odbudowujących zasoby glikogenu, podstawowego paliwa dla mięśni. Co niezwykle istotne, zawartość wszystkich tych składników w napoju izotonicznym jest zbliżona do ich naturalnego stężenia w płynach ustrojowych. To sprawia, że izotoniki wchłaniają się błyskawicznie i niezwykle skutecznie nawadniają organizm. Mając na względzie powyższe, należy uznać, że izotoniczne napoje niegazowane i produkty typu hydroboost powinny być podstawowy źródłem nawodnienia organizmu w trakcie długotrwałego i intensywnego wysiłku.

Jak na ich tle wypadają popularne energy drinki? Energetyk działa nieco inaczej. Podobnie jak izotonik, tego typu produkt jest wzbogacony o kompleks cennych dla organizmu witamin (dotyczy to wyłącznie napojów wysokiej jakości), ale nie zawiera elektrolitów lub zawiera je w niskim stężeniu. Jego wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową jest zatem mniejszy. Nie oznacza to jednak, że tego typu produkty są nieprzydatne w warunkach treningowych. Energy drinki mają w swoim składzie kofeinę – naturalną substancję stymulującą centralny układ nerwowy. Ta właściwość przekłada się na redukcję uczucia zmęczenia, poprawę koncentracji i czujności. Wniosek? Napój energetyczny świetnie sprawdzi się zawsze wtedy, gdy brak sił nie zachęca nas do podejmowania aktywności fizycznej i w trakcie treningu, gdy poziom energii ulega gwałtownemu obniżeniu.

Warto wspomnieć, że energetyki występują także jako napoje bez cukru. To sprawia, że są odpowiednie także dla osób na redukcji.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *