Energetyki i izotoniki

Energetyki i izotoniki – co wybrać do wsparcia organizmu podczas treningu?

O prawidłowe nawodnienie organizmu należy dbać każdego dnia, ale w warunkach intensywnego wysiłku fizycznego ta kwestia staje się szczególnie istotna. Wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale także ważne minerały, w tym sód, magnez i wapń. Jak wspierać organizm podczas treningu? Lepiej sprawdzą się energetyki czy izotoniki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi od 1,5 do 2 litrów na dobę. Należy jednak podkreślić, że w niektórych warunkach musimy dostarczać do organizmu więcej wody. Jednym z wpływających na to czynników jest zwiększony poziom aktywności fizycznej. W normalnych warunkach każdego dnia tracimy ok. 5% wody zgromadzonej w organizmie. Czy wiesz, że podczas intensywnego treningu (w wyniku przyspieszonego oddechu i wzmożonego pocenia) zużycie wody zwiększa się przynajmniej o 100%? To prowadzi nie tylko do spadku formy. Bez uzupełnienia poziomu płynów, łatwo o odwodnienie, tym bardziej że organizm traci nie tylko wodę, ale także elektrolity odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesów zachodzących m.in. w mózgu i mięśniach. Mając to na względzie, należy uznać, że woda nie zawsze zaspokoi wszystkich potrzeb organizmu sportowca. Tutaj z pomocą przychodzą napoje funkcjonalne, czyli energetyki i izotoniki.

Energetyk czy izotonik – co będzie lepszym wyborem?

Napój izotoniczny, czyli izotonik, w swoim składzie zawiera nie tylko wodę i dodatki smakowe, ale także wszystko to, co jest niezbędne podczas długotrwałego wysiłku. Mowa o związkach mineralnych, które korzystnie wpływają na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i węglowodanach, odbudowujących zasoby glikogenu, podstawowego paliwa dla mięśni. Co niezwykle istotne, zawartość wszystkich tych składników w napoju izotonicznym jest zbliżona do ich naturalnego stężenia w płynach ustrojowych. To sprawia, że izotoniki wchłaniają się błyskawicznie i niezwykle skutecznie nawadniają organizm. Mając na względzie powyższe, należy uznać, że izotoniczne napoje niegazowane i produkty typu hydroboost powinny być podstawowy źródłem nawodnienia organizmu w trakcie długotrwałego i intensywnego wysiłku.

Jak na ich tle wypadają popularne energy drinki? Energetyk działa nieco inaczej. Podobnie jak izotonik, tego typu produkt jest wzbogacony o kompleks cennych dla organizmu witamin (dotyczy to wyłącznie napojów wysokiej jakości), ale nie zawiera elektrolitów lub zawiera je w niskim stężeniu. Jego wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową jest zatem mniejszy. Nie oznacza to jednak, że tego typu produkty są nieprzydatne w warunkach treningowych. Energy drinki mają w swoim składzie kofeinę – naturalną substancję stymulującą centralny układ nerwowy. Ta właściwość przekłada się na redukcję uczucia zmęczenia, poprawę koncentracji i czujności. Wniosek? Napój energetyczny świetnie sprawdzi się zawsze wtedy, gdy brak sił nie zachęca nas do podejmowania aktywności fizycznej i w trakcie treningu, gdy poziom energii ulega gwałtownemu obniżeniu.

Warto wspomnieć, że energetyki występują także jako napoje bez cukru. To sprawia, że są odpowiednie także dla osób na redukcji.

Materiał zewnętrzny

5/5 - Liczba głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *