Glukonolakton (E575) – zastosowanie i właściwości

Glukonolakton (E575) – zastosowanie i właściwości

Choć większość z nas nie zna go z nazwy, glukonolakton (E575) jest składnikiem, który regularnie spotykamy w żywności – zwłaszcza tej przetworzonej. W artykule pod lupę bierzemy ten niepozorny dodatek spożywczy, wspólnie zastanawiając się nad tym, jakie wpływa ma na nasze zdrowie, a przede wszystkim – czy jest bezpieczny.

Glukonolakton (E575) – co to jest?

Glukonolakton, będący związkiem chemicznym z grupy polihydroksykwasów laktonów, jest naturalnie występującym składnikiem wiązania glukozy z kwasem glukonowym. Oznaczenie E575 przyznawane jest mu jako przeciwutleniaczowi, czyli substancji dodawanej do żywności w celu hamowania procesów utleniania i przedłużenia trwałości produktów spożywczych.

Zastosowanie – w jakich produktach można znaleźć glukonolakton?

Glukonolakton (E575) jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym. Oto niektóre produkty, w których można go spotkać:

  • napoje energetyczne i izotoniki,
  • sosy sałatkowe,
  • dżem, marmolada i konfitury,
  • mięso przetworzone, np. wędliny,
  • sery,
  • koncentraty spożywcze i suplementy diety,
  • lody i desery mrożone,
  • produkty piekarnicze.

Jego głównym zadaniem jest stabilizowanie kwasowości, przedłużanie trwałości tych produktów oraz wpływanie na poprawę ich smaku i konsystencji.

Bezpieczeństwo i normy spożycia glukonolaktonu (E575)

Jak każdy dodatek spożywczy, również glukonolakton (E575) jest objęty normami i regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa jego stosowania. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznaje glukonolakton za bezpieczny dla zdrowia człowieka, o ile nie przekroczy się wartości Dziennego Limity Spożycia (DLA).

Akceptowalne Dzienne Spożycie (ADI) dla glukonolaktonu wynosi 35 mg na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla osoby ważącej 70 kg, bezpieczne spożycie E575 wynosi 2450 mg dziennie.

Warto jednak zaznaczyć, że długotrwałe spożywanie dużych ilości dodatków chemicznych nie jest zalecane, a najlepiej czerpać substancje odżywcze z bogatych w błonnik, witaminy i minerały, naturalnych, nieprzetworzonych produktów spożywczych.

Źródła naukowe:

  • 1. EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources added to Food (ANS); Scientific Opinion on the re-evaluation of glucono-delta-lactone – (E 575) as a food additive. EFSA Journal, 2010; 8(7):1705.
  • Food and Agriculture Organization of the United Nations, Glucono delta-lactone, Retrieved from: http://www.fao.org/gsfaonline/additives/details.html?id=189
5/5 - Liczba głosów: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *