Jakie garnki można używać na płycie ceramicznej?

Jakie garnki można używać na płycie ceramicznej?

Wraz z postępem technologicznym zmienia się również nasze podejście do gotowania. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne rozwiązania, które nie tylko są bardziej energooszczędne, ale również przynoszą korzyści w zakresie bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Jednak wraz z wyborem nowej płyty grzewczej pojawiają się pytania dotyczące zgodności ze sprzętem kuchennym. Czy sprawdzone garnki emaliowane, które służyły nam przez lata, będą nadal funkcjonalne na płycie ceramicznej? Warto przyjrzeć się tej kwestii bliżej!

Jakie garnki można używać na płycie ceramicznej?

Płyta ceramiczna wykorzystuje grzałki umieszczone pod powierzchnią, które generują ciepło, a następnie przekazują je do garnków i patelni. Powierzchnia nagrzewa się, a ciepło jest przenoszone na dno naczynia. Dzięki temu sposób gotowania jest efektywny i równomierny. Podczas wyboru garnków do użytku na płycie ceramicznej należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Idealne naczynia do tego typu płyty to te, które posiadają płaskie i gładkie dno. Zapewnia ono lepszy kontakt z powierzchnią grzewczą i równomierne rozprowadzenie temperatury. Co więcej, takie dno eliminuje także ryzyko przewrócenia się naczynia, gwarantując niezbędną stabilność. Najczęściej zalecane są garnki wykonane z żeliwa, stali nierdzewnej, aluminium lub miedzi. Istotną cechą okaże się także odpowiednia grubość dna, która również będzie odpowiedzialna za dobre przewodnictwo cieplne i równomierne nagrzewanie potraw.

Czy garnki emaliowane nadają się do płyty ceramicznej?

Garnki emaliowane wykonane są zazwyczaj z żeliwa. Co za tym idzie, nadają się do użytku na płycie ceramicznej. Ponieważ żeliwo jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, garnki tego typ będą efektywnie przekazywać ciepło na powierzchnię płyty ceramicznej. Ważne jest jednak, aby wybierać nowoczesne modele naczyń, które posiadają płaskie, grube dno. Dzięki temu będą one stabilnie spoczywać na płycie i zapewnią równomierne rozprowadzenie ciepła. To z kolei przyczyni się do lepszych efektów gotowania. Należy unikać stosowania starych garnków emaliowanych z uszkodzonym dnem. Nie zapewnią one optymalnych warunków do obróbki termicznej potraw, a – co więcej – mogą one także uszkodzić delikatną powierzchnię płyty ceramicznej.

Czy na płycie ceramicznej można gotować w zwykłych garnkach?

Płyta ceramiczna, w przeciwieństwie do płyty indukcyjnej, jest dość uniwersalnym źródłem ciepła w kuchni i współpracuje z różnymi typami garnków. Nie ma konieczności korzystania ze specjalnych naczyń, jeśli chcemy cieszyć się tego typu technologią w swojej kuchni. Co za tym idzie, kiedy zechcemy zamienić klasyczną kuchenkę gazową na płytę ceramiczną, wymiana garnków prawdopodobnie nie okaże się niezbędna. Zarówno stalowe, emaliowane, jak i żeliwne naczynia powinny sprawdzać się bezproblemowo w połączeniu z tym rodzajem płyty grzewczej. Warto jednak przywiązać uwagę do jakości i stanu używanych naczyń, aby być w pełni zadowolonym z efektów gotowania.

Płyty i garnki znajdziesz na Kuketo.pl

Artykuł sponsorowany

 

5/5 - Liczba głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *