W świecie produktów spożywczych i suplementów diety wiele składników może budzić niepewność i wątpliwości. Wielu z nich, w tym E466, powszechnie znany jako karboksymetyloceluloza, są wszechobecne, ale mało znane dla przeciętnego konsumenta. W tym artykule dowiesz się więcej na temat karboksymetylocelulozy, jej zastosowań, zalet, a także bezpieczeństwa i norm spożycia.
Czym jest karboksymetyloceluloza?
Karboksymetyloceluloza (CMC) jest substancją chemiczną otrzymywaną poprzez modyfikację celulozy, naturalnego składnika występującego w roślinach. W procesie tej modyfikacji, atomy wodoru w celulozie zostają zastąpione przez grupy karboksymetylowe. Dzięki temu procesowi chemicznemu, CMC zyskuje różne właściwości, które czynią ją atrakcyjnym dodatkiem do wielu produktów spożywczych i nie tylko.
CMC jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym jako stabilizator, zagęstnik i emulgator. Działa jako środek wiążący, który zapobiega rozwarstwianiu się składników, utrzymując jednorodność i konsystencję produktów. Dodatek CMC do sosów, majonezów, jogurtów czy lodów sprawia, że są one gładkie i kremowe.
Ponadto, CMC znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, papierniczym, tekstylnym i wiele innych. Jest używana jako składnik w produkcji tabletek, kremów, żeli, masek kosmetycznych, a także jako zagęstnik w farbach, klejach czy tuszach drukarskich. CMC jest również wykorzystywana w przemyśle naftowym do produkcji płynów do wiertnictwa, gdzie pełni rolę środka zagęszczającego i stabilizującego. Jest również stosowana w produkcji klejów, detergentów, materiałów wybuchowych, a nawet jako składnik w produkcji papieru banknotowego.
Zastosowanie karboksymetylocelulozy
Z powodu swoich unikalnych właściwości, CMC jest szeroko stosowany jako stabilizator, zagęstnik, emulgator i lepik. Oto lista niektórych spożywczych produktów, które mogą zawierać CMC:
- Pieczenie i wypieki – np. chleb, ciastka, ciasta, torty.
- Desery, lody i produkty mleczne.
- Napoje – np. soki owocowe, napoje gazowane.
- Sosy i dressingi – np. ketchup, majonez.
- Produkty mięsne.
- Suplementy diety.
Bezpieczeństwo i normy spożycia
Karboksymetyloceluloza jest generalnie uważana za bezpieczną dla zdrowia ludzi i jest dozwolona do użytku w sektorze spożywczym przez wiele instytucji na całym świecie, w tym przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Mimo to, jak z każdą substancją, istotne jest umiar. Bezpośrednie spożycie dużych ilości CMC może powodować niestrawności; jednak przy normalnym spożyciu takich problemów raczej nie występuje.
Informacje na ten temat są oparte na badaniach naukowych i dostępne są w literaturze. Konkretnie, możesz odnaleźć więcej informacji na temat CMC w następujących źródłach:
- JECFA (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives), „Safety evaluation of certain food additives and contaminants”, WHO Food Additives Series 52, 2005
- European Food Safety Authority, „Scientific Opinion on the safety of carboxymethylcellulose”, EFSA Journal 2009
Najnowsze komentarze