Syrop-glukozowo-fruktozowy

Syrop glukozowo-fruktozowy – zastosowanie i właściwości

Syrop glukozowo-fruktozowy jest powszechnie używanym składnikiem w przemyśle spożywczym i często spotykamy się z nim na co dzień, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jego popularność wynika z wielu korzystnych właściwości, jakie posiada. Niemniej jednak, ważne jest świadome podejście do spożycia tego syropu i zrozumienie potencjalnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą się z tym wiązać.

Czym jest syrop glukozowo-fruktozowy?

Jest to słodzący dodatek do żywności, który powstaje w procesie hydrolizy skrobi do glukozy i następnej izomeryzacji części glukozy na fruktozę. Posiada on wysoką słodkość, dobrą rozpuszczalność i stabilność, co czyni go częstym składnikiem w wielu produktach spożywczych.

W jakich produktach można go znaleźć?

  • Napoje gazowane
  • Słodycze (np. batoniki, cukierki, ciastka)
  • Konfitury i dżemy
  • Jogurty i inne produkty mleczne
  • Sosy i dressingi
  • Pieczywo i produkty ciastkarskie

Bezpieczeństwo i normy spożycia

Chociaż syrop glukozowo-fruktozowy jest substancją dopuszczoną do stosowania, jego nadmierne spożycie jest zdecydowanie niewskazane. Zbyt duża ilość fruktozy w diecie może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość, insulinooporność a nawet cukrzyca typu 2. Dlatego też, bardzo ważne jest umiarkowane spożywanie produktów z dodatkiem tego syropu i czytanie składu produktów spożywczych zakupionych w sklepie.

Źródła naukowe

  1. Bray GA, Nielsen SJ, Popkin BM. Consumption of high-fructose corn syrup in beverages may play a role in the epidemic of obesity. Am J Clin Nutr. 2004;79(4):537-543.
  2. Bocarsly ME, Powell ES, Avena NM, Hoebel BG. High-fructose corn syrup causes characteristics of obesity in rats: Increased body weight, body fat and triglyceride levels. Pharmacol Biochem Behav. 2010;97(1):101-106.
  3. Duffey KJ, Popkin BM. High-fructose corn syrup: is this what’s for dinner? Am J Clin Nutr. 2008;88(6):1722S-1732S.
5/5 - Liczba głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *