Węglan wapnia E170

Węglan wapnia (E170) – zastosowanie i właściwości

Węglan wapnia (E170) to składnik, który jest dość powszechnie stosowany w produkcji wielu produktów spożywczych oraz farmaceutycznych. Wapń jest niezbędnym minerałem w diecie człowieka, zapewniającym zdrowie kości i zębów, a także wspomagającym funkcje nerwowe i mięśniowe.

Czym jest Węglan wapnia (E170)?

Jest to substancja, która występuje naturalnie jako skała wapienna, kreda oraz marmur. Zawiera wapń, który jest kluczowym składnikiem mineralnym dla zdrowia człowieka. Jest to także dodatek do żywności oznaczony symbolem E170.

Zastosowanie Węglanu wapnia (E170) w różnych produktach spożywczych

Węglan wapnia jest często stosowany jako dodatek do żywności, przede wszystkim z kilku powodów:

  • Pierwszą zaletą jest jego zdolność do regulowania kwasowości. Jest często dodawany do pieczywa takiego jak ciasta i chleb, aby pomóc w regulacji pH.
  • Węglan wapnia może być również używany jako substytut soli, co może pomóc w redukcji spożycia sodu.
  • Służy również jako biała barwna substancja, dzięki której produkty spożywcze, takie jak napoje mleczne, wyglądają bardziej atrakcyjnie.

Bezpieczeństwo i normy spożycia Węglanu wapnia (E170)

Zgodnie z obecnymi przepisami, węglan wapnia jest uważany za bezpieczny do spożycia przez ludzi w uzasadnionych ilościach. Zalecana dzienna dawka wapnia to około 1000 mg dla dorosłych. Jednak nadmierne spożywanie węglanu wapnia może prowadzić do niepożądanych skutków, w tym kamieni nerkowych, więc zawsze należy je spożywać z umiarem i pod nadzorem lekarza.

Źródła:

  • Nielsen FH. „Biochemical and physiologic consequences of boron deprivation in humans.” Environ Health Perspect –1994.
  • Hoffman H, Locatelli M, Walaas L. „Calcium and vitamin D status in the adolescent: key roles for bone, body weight, glucose tolerance, and estrogen biosynthesis.” J Clin Endocrinol Metab –2000.
5/5 - Liczba głosów: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *