Nasiona chia, te małe ziarenka są prawdziwymi superfoods. Są świetnym źródłem błonnika,
omega-3, białka, a także zawierają mnóstwo witamin i minerałów, jak wapń, magnez i fosfor.
Możemy je dodawać do jogurtów, smoothies, owsianek, czy pieczywa. Kiedy nasiona chia
zostaną zmieszane z wodą lub ciepłym mlekiem, tworzą coś na kształt bogatego w błonnik
żelu. Przyjrzyjmy się tym nasionom bliżej.
Skąd pochodzi chia?
Nasiona szałwii hiszpańskiej, inaczej zwanej chia są ciekawym zjawiskiem, nie tylko ze względu na swoje wartości odżywcze, ale i bogatą historię. Pochodzą one z Ameryki Środkowej i były jednym z głównych składników diety Azteków i Majów. Mówi się, że były tak cenne, że czasem używano ich jako środka płatniczego. Uprawa chia ma setki lat tradycji. Aztekowie i Majowie cenili je za ich zdolność do dostarczania energii i wytrzymałości – funkcjonuje przekaz, że wojownicy konsumowali nasiona chia, aby zwiększyć wydolność podczas długich marszów i bitew. Po hiszpańskiej konkwiście Meksyku i wprowadzeniu europejskich produktów rolnych uprawa chia znacznie zmalała, ponieważ Hiszpanie promowali uprawy takie jak pszenica i kukurydza. Współczesne odkrycie wartości odżywczych nasion chia sprawiło, że stały się one popularne na nowo w XXI wieku, a ich uprawa rozprzestrzeniła się poza Amerykę Środkową i jest prowadzona w wielu krajach, włączając w to Australię, które jest obecnie jednym z największych producentów tych nasion.
Właściwości prozdrowotne
Nasiona chia są prawdziwym skarbem, jeśli chodzi o ich właściwości odżywcze, są bowiem bogate w błonnik, dzięki czemu pomagają w trawieniu i mogą przyczyniać się do regulacji poziomu cukru we krwi. Zawierają korzystne dla serca tłuszcze Omega-3, które mogą obniżać poziom złego cholesterolu. Nasiona szałwii hiszpańskiej są bogatym źródłem protein, dlatego stanowią dobre źródło białka dla wegetarian i wegan. Są aktywnymi antyoksydantami i walczą z wolnymi rodnikami, mogą opóźniać proces starzenia i zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych. Zawierają wapń, magnez, fosfor i potas, które są ważne dla zdrowia kości i ogólnego dobrego samopoczucia.
Przeciwskazania do spożywania nasion
Jak w przypadku wielu produktów, tak i w tym rzadko, ale mogą wystąpić alergie na nasiona chia. Ze względu na wysoką zawartość omega-3, mogą wpływać na krzepliwość krwi, więc osoby przyjmujące antykoagulanty, czyli leki na krzepliwość, powinny skonsultować się z lekarzem. Duża ilość błonnika w nasionach chia może pogorszyć zaparcia i problemy jelitowe, jeśli nie spożywa się odpowiedniej ilości wody. Nasiona chia mogą wpływać na poziom ciśnienia krwi, więc osoby z problemami ciśnieniowymi powinny monitorować jego poziom. I chociaż mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru, to są w stanie wchodzić w interakcje z lekami na cukrzycę, więc warto skonsultować ich spożycie z lekarzem. Pamiętajmy, że chociaż nasiona szałwii są zdrowe, to należy jeść je z umiarem i w ramach zróżnicowanej diety.
Artykuł sponsorowany
Najnowsze komentarze